Přemýšlela jsem, o jaké knize bych tak mohla napsat – a jelikož jsou tématem čísla strašidla a mýty, tak jsem si říkala, že to chce buď horor, nebo fantasy (což je žánr, který se z mýtů vyvinul). Nakonec jsem se rozhodla pro kompromis – pro trilogii, která se označuje jako fantasy s příměsí hororu.
Mám k těmto knihám trochu sentimentální vztah, protože mě vlastně přivedly k fantasy literatuře, ale pokusím se být aspoň trochu objektivní. Tak tedy, děj se odehrává ve vymyšleném světě, který trochu připomíná nějaké devatenácté, dvacáté století. Nahlížíme do dvou sousedících zemí: Ancelstierre, kde je na vzestupu technika a společnost se blíží té naší, ale hlavně do Starého království odděleného mohutnou Zdí. Staré království se vydává trochu jinou cestou – hlavní slovo tu má magie a ti, kteří ji ovládají. Vítejte ve světě, kde mrtví nemusejí zůstat mrtvými, magie si dělá, co chce, a jedinou zárukou pro přežití je hodně ostrý meč.
V první knize pojmenované po hlavní hrdince, Sabriel, se setkáváme s osmnáctiletou dívkou ze Starého království, která však vyrostla v Ancelstierre a na svůj původní domov si už ani moc nepamatuje. Jednoho dne ale její otec nepřijde na pravidelnou návštěvu a ona ví, že se mu něco muselo stát; vydává se proto do té záhadné země, aby ji našla v totálním chaosu a bez vládce či řádu. Na své cestě zjišťuje, že je dědičkou úřadu Abhorsena (Abhorsen je nejvyšší mág, který se snaží bojovat proti „zlým“ kouzelníkům ovládajících nepovolený druh magie). Potkává kouzelného kocoura, který by měl být jejím sluhou, a mladíka s přezdívkou Prubíř, který by tím sluhou rozhodně být neměl, ale z nějakého důvodu jím chce být – ale hlavně se snaží vyrvat otce Smrti a nějak se vypořádat s mágem Kerrigorem, který by nejradši viděl celé království pod svou hrůzostrašnou nadvládou.
Dokončení trilogie je rozdělené do dvou dílů, ale jde vlastně o jeden příběh odehrávající se o devatenáct let později. V první knize nazvané znovu podle hlavní hrdinky potkáváme Lirael, která je členkou obrovského klanu Clayr, tedy žen, které věští budoucnosti – jenže to Lirael z nějakého důvodu nedokáže. Je prostě jiná: vypadá jinak, má jiné zájmy a schopnosti a je tak trochu outsiderem. Stahuje se do sebe a jedinou přítelkyní jí je záhadná Nezbedná Fenka (autor se tu vyživuje v personifikacích), až jednou objeví podivné dědictví a je vyslaná do světa za jistým Nickolasem, aby se pokusila zabránit něčemu, o čem nic neví. Setkává se tak s druhou hlavní postavou, princem Samethem (synem Sabriel), který za žádnou cenu nechce být Abhorsenem jako matka a snaží se zachránit svého kamaráda Nicka. Společně ale musí čelit mnohem většímu zlu, než proti jakému stála kdysi Sabriel s Prubířem. Dokončení příběhu najdete v knize Abhorsenka.
Nedávno vyšla dodatečná kniha povídek k této trilogii, jmenuje se to Za Zdí a jednou z povídek je údajně i příběh o Nickolasu Sayerovi (toho z předchozích dílů) – ale ještě jsem se nedostala k jeho přečtení, takže o tom nic moc nevím. Garth Nix je nicméně velmi aktivním autorem, v současnosti u nás vychází jeho fantasy série Klíče od království. Zatím u nás vyšlo: Pan Pondělí, Úděsné Úterý a Sychravá Středa (trochu to nestačí překládat, myslím, že v angličtině už to vyšlo celé, tedy sedm knih podle dnů v týdnu). Je ale nutné dodat, že tahle série ani náhodou nedosahuje kvalit té Abhorsenské – a že je také pro mladší čtenáře.
Důvodem, proč je Abhorsenská trilogie tak populární (i když asi spíš ve světě) je neuvěřitelná imaginace autora a také to, že jde o dílo poměrně originální – což je někdy těžší, než bychom očekávali. Můžete tu čekat mnoho zvratů a děj, který vás udrží napnuté do poslední chvíle, navíc se nemusíte bát zbytečných „okecávaček“, protože autor vás do děje hodí naprosto bez ohledů – a taky si nepotrpí na žádné dlouhé epilogy typu „co kdo dělal potom a kdo si koho vzal“ (to neměla být kritika HP, vážně ne). Jde tedy o svěží a napínavé dílo, které doporučuji každému, kdo má rád fantasy literaturu.
Lenka Chudomelová, 5. H
Žádné komentáře:
Okomentovat