středa 28. dubna 2010

"Apríl!"

Vyvedl vás letos někdo aprílem? Nechali jste se? Já si vždycky po ránu říkám, že si tentokrát dám pozor, nikomu nedám šanci – a pak přijde máma s něčím takovým, že zapomenu, kolikátého je. Tentokrát mi tvrdila, že v rádiu říkali, že je na Staromáku bomba (zrovna jsme se tam chystaly), jindy mi ráno po cestě do školy řekla, že mi zrušili 213, a já skoro dostala hysterický záchvat… Vážně nechápu, jak to dělá. Moje nápady jsou dost ubohé.

Tenhle svátek ale není původně českou tradicí, i když se u nás úspěšně zabydlel, a to někdy v sedmnáctém století (první písemná zmínka je z roku 1690). Vznikl pravděpodobně jako reakce na konec šedivé zimy a začátek veselého jara – lidé si tu změnu prostě chtěli užít. V některých místech si ji ale užívají místo prvního třicátého dubna, ale to není tak rozšířené.

Zajímavé je, že v některých zemích, například ve Spojeném království, Kanadě nebo Austrálii, končí žertíky v poledne a ten, kdo se snaží o vtipy i odpoledne, je nazýván „April's Fool“. Deníky v Anglii vydávají na počest aprílu speciální ranní číslo. Ve Francii zase považují za vrchol humoru, když přilepíte svému známému na záda rybu (tedy ne opravdovou, alespoň doufám) – říká se tomu poisson d’avril (=aprílová ryba).

V tento den si také novináři moc rádi a beztrestně vystřelí ze svých čtenářů, diváků nebo případně posluchačů a vypouštějí do světa tzv. „kachny“. V roce 1950 tak referovala nizozemská televize, že šikmá věž v Pizze konečně spadla, v roce 2003 jste se mohli v Číně dočíst, že byl zavražděn Bill Gates, NASA zase v roce 2005 ohlásila nález vody na Marsu. BBC odvysílala, že Big Ben se změní na digitální hodiny (1980) nebo že dveře čísla 10 na Downing Street (tradiční sídlo britského premiéra) byly přemalovány na červeno (to se stalo v roce 2006). BBC také pod taktovkou známého komika Terryho Jonese z Monty Pythonů odvysílala v roce 2008 reportáž o nově nalezené kolonii létajících tučňáků, která pendluje mezi Antarktidou a Amazonií.

Nejen děti si rády hrají.

L. Ch, informace jsou z české i anglické verze Wikipedie.


Žádné komentáře:

Okomentovat