Je vůbec možné zvolit za téma čísla časopisu hudbu a nezmínit se o Beatles? Těžko.
Předpokládám, že Beatles nemusím nijak představovat. Copak se u nás najde někdo, kdo by o nich nevěděl alespoň základní informace a kdo by si jejich jméno nespojil aspoň s jedním hitem, ať už jde o Yesterday nebo Hard Day’s Night?
Víte ale, za jakých okolností tyto písně vznikaly?
Yesterday : Paul MacCartney se jednou vzbudil s melodií k Yesterday v hlavě. Dlouho měl pocit, že ji musel někde slyšet, a proto obcházel své kolegy a zjišťoval, jestli ji znají. Samozřejmě neznali. Nejdříve tedy na tuto melodii zpíval svůj nesmyslný text „Míchaná vajíčka, jaké máte překrásné nohy“, což dělal tak dlouho, až tím kolegům začínal lézt na nervy. Text tak, jak jej známe, vznikl až asi půl roku po vzniku melodie.
Help!: Tuhle píseň napsal John Lennon pro druhý film Beatles, ale ve skutečnosti to bylo jeho osobní volání o pomoc. Byl nespokojený se svojí váhou, s tím, jak pije, a nemohl se srovnat s popularitou Beatles. Lennon měl Help! opravdu rád, i když ji z komerčních důvodů přepsali z původní pomalé na rychlou skladbu v jejich typickém stylu.
A Hard Day’s Night: Název titulní písně k prvnímu filmu Beatles údajně vymyslel Ringo Starr, když po velmi dlouhé práci vyšli ven a on řekl „It’s been a hard day…“ a pak se rozhlédl a zjistil, že už je vlastně noc a dodal „‘s night“.
Hey Jude: Paul McCartney měl velmi dobrý vztah se synem Johna Lennona
Julianem. Píseň Hey Jude vznikla po cestě k němu v době, kdy se Lennon rozváděl s matkou Juliana a McCartney vymýšlel utěšující slova. Postupně se z Hey Julian vyvinulo Hey Jules a od toho už byl jen krůček k Hey Jude.
Lucy in the Sky with Diamonds: O vzniku této písně jsem se dočetla nedávno v novinách a to při nepříliš radostné příležitosti: Lucy totiž zemřela na rakovinu. Abych to ale vzala popořadě, tak inspirací k Lucy in the Sky with Diamonds byl opět syn Johna Lennona tím, že ve školce namaloval svoji kamarádku Lucy „na nebi s diamanty“. Spekulovalo se, že má tato píseň souvislost s drogami (jde zkrátit na LSD), ale to Lennon vždy popíral a tvrdil, že ho ovlivnil Lewis Carroll a jeho Alenka v říši divů a za zrcadlem, což byla jeho nejoblíbenější knížka z dětství.
Strawberry Fields Forever: Strawberry Field byl dětský dům nedaleko domu, kde Lennon vyrůstal. Byla to velkolepá budova s velkou zahradou plnou velkých stromů, což bylo přímo pohádkové místo probouzející fantazii; je to také symbol touhy být sám a pocitu, že každý je jiný a naladěný na „jinou strunu“ nebo že nikam nepatří.
Michelle: Michelle je píseň s několika francouzskými slovy, která vznikla po tom, co Paul McCartney na jednou večírku snažil napodobovat jednoho francouzsky zpívajícího studenta. Tehdy jen mumlal nějaká neurčitá slova, samotný text dopsal později. Trvalo mu to dlouho, protože jeho francouzština nebyla moc dobrá: Nakonec mu se slovy pomohla manželka Iana Vaughana, který kdysi seznámil McCartneyho s Lennonem, protože pracovala jako učitelka francouzštiny.
Let It Be: Poslední singl Beatles byl složen poměrně dlouho před jejich rozpadem a nebyl jako „labutí píseň“ vůbec zamýšlen, nicméně z Let It Be je cítit rozrušení z pomalého rozpadání se Beatles a jejich neshod. Ovšem náboženský podtext, který by v této písni někdo mohl najít, není tak úplně pravdivý: Mother Mary je matka Paula McCartneyho, která zemřela v jeho čtrnácti letech a ke které se obrací o pomoc.
Mohla bych samozřejmě pokračovat s dalšími hity, ale pokud vás tento článek zaujal, tak si rozhodně přečtěte knihu The Beatles: Jak vznikaly písně The Beatles od Stevea Turnera, v níž najdete podrobný rozbor důvodů a okolností vzniku všech písní této veleúspěšné kapely.
Také doporučuju knihu Beatles jejich vlastními slovy, kterou sestavil Miles. Je dána dohromady přímo z toho, co na sebe členové kapely řekli novinářům a určitě se u ní nebudete nudit, i když zrovna nejste skalní fanoušci Beatles.
Na závěr zajímavost právě z této knihy:
Kdo přišel s názvem Beatles?
Paul McCartney: Vymyslel jsem ho.
Proč?
Paul McCartney: A proč ne?
(Lenka Chudomelová, 5. H)
Žádné komentáře:
Okomentovat