středa 29. dubna 2009

Prasečí chřipka

Prasečí chřipka útočí. I když bych asi měla spíš říct mexická nebo nová chřipka, protože název prasečí chřipka už je evidentně out. Pravděpodobně k tomu přispěl Izrael, který je zásadně proti všemu, co by mohlo jen vzdáleně souviset s vepřovým.
Zdá se, že panika zachvacuje svět, i když názory na závažnost situace se dost liší. Někdo říká, abychom zachovávali klid a že léků je dost - Evropa je připravená. Na druhou stranu lidé v některých zemích začínají vykupovat roušky, USA hlásí první obět (dvouleté dítě) a Irsko přiznává nerovnoměrnou zásobenost léky. Odborníci se shodují: první vlnu chřipky už nelze zachytit. Větší nebezpečí by ovšem nastalo, kdyby nemoc zmutovala.
Přpadá mi nespravedlivé, jak se ta zvířata vždycky do něčeho namočí. Jednou je to ptačí chřipka, předtím nemoc šílených krav - a teď prasečí chřipka. Ovšem tentokrát jsou v tom prasata tak trochu nevinně - nemoc se dál šíří mezi lidmi, dokonce i samotným vzduchem. Takže je asi fér, že to přejmenovali. Na druhou stranu, jak k tomu přijde Mexiko?
Dobře, je pravda, že se tady už trochu dlouho rozepisuju o názvech. Původně jsem chtěla položit jinou otázku: Připouštíme si nebezpečí? V naší globální společnosti je problém jednoho národa problémem všech, ale nebereme to pořád jako že "v Mexiku mají nějaké problémy"? Musím říct, že mě celkem zaskočilo, když ráno říkali v rádiu, že to k nám dorazí během několika týdnů. Otázka nené jestli, ale kdy. A už vůbec není jisté kdo, pokud to přijde, tak už budou v ohrožení všichni. odborníci zatím evidentně nemají jasno ani v tom, která skupina je v největším ohrožení - nejdříve se říkalo, že lidé mezi 25 a 40, teď jsem slyšela, že důchodci a děti.
Připouštíme si to? Přiznáváme si, že by klidně mohlo dojít k podobné pandemii, jako na začátku 20. století se španělskou chřipkou? Asi vám připadá, že teď jsem to , kdo rozšiřuje paniku. Ale možná by bylo na čase položit si tyto otázky a odpovědět si na ně. A to se netýká jen prasečí chřipky.

Žádné komentáře:

Okomentovat